Jak poznać kod IMEI swojego telefonu. Czy mogę śledzić mój telefon po IMEI?

Ten artykuł zainteresuje tych, którzy chcą wiedzieć, czym jest kod IMEI i dlaczego został wymyślony. Tutaj dowiesz się jak poznać kod IMEI telefonu, kiedy jest potrzebny i jak go sprawdzić.

Co to jest kod IMEI?

Bez względu na to, jak zaawansowane i rozwinięte staje się społeczeństwo, ludzie nadal korzystają z rynków sprzętu używanego. Jednak za każdym razem, gdy dokonujesz takiego zakupu u nieznanego sprzedawcy, narażasz się na ryzyko zakupu kradzionego towaru.

Jest jeszcze jedna strona tego zjawiska. Twój niedawno zakupiony fajny smartfon został skradziony. Aby zablokować lub nawet znaleźć swój telefon, trzeba znać pewną kombinację liczb. Mianowicie chodzi o kod IMEI.

International Mobile Equipment Identity lub IMEI to osobisty kod urządzenia, który identyfikuje każdy sprzęt mobilny w skali międzynarodowej.

Posiada 15 znaków stworzonych przez specjalnie opracowany algorytm. Telefony, tablety i urządzenia komunikacji satelitarnej, które są produkowane na poziomie certyfikowanym, otrzymują ten kod już na etapie montażu. To on gwarantuje niepowtarzalność sprzętu. Jeśli kod nie jest identyczny, masz do czynienia z podróbką.

Kilkadziesiąt lat temu możliwa była zmiana IMEI poprzez oprogramowanie. Obecnie jednak takie zamiary są ścigane przez prawo karne.

Pierwsza metoda

Najszybszym i najczęstszym sposobem poznania kodu urządzenia jest wprowadzenie kombinacji i naciśnięcie przycisku połączenia. Nie ma znaczenia z jakiego modelu telefonu korzystasz, z jakiego roku został wyprodukowany, jaki jest wskazany producent i operator komórkowy. Po wprowadzeniu numeru, na ekranie pojawi się IMEI.

Metoda druga

Kolejna prosta opcja, ale nie nadaje się do każdego modelu i systemu operacyjnego. Wielbiciele marki Apple bez większych trudności znajdą IMEI, zaglądając do ustawień telefonu, a następnie do sekcji “Ogólne” i “O”.
Użytkownicy Androida poznają kod nieco szybciej. Trzeba przejść do ustawień, a następnie wybrać sekcję “O telefonie”.
Są też gadżety z kodem wygrawerowanym na plecach – wszystko zależy od producenta.

Czy istnieje możliwość znalezienia telefonu po numerze IMEI?

Unikalność numeru IMEI sprawia, że wiele osób słusznie zastanawia się, czy możliwe jest namierzenie telefonu. Okazuje się, że tak – w większości przypadków dostęp do takich narzędzi mają tylko służby i to właśnie wtedy urządzenie może zostać wykorzystane w przestępstwie. Jest zatem mało prawdopodobne, że zgubiony lub skradziony telefon zostanie namierzony na podstawie numeru IMEI. Czy to oznacza, że nie ma możliwości namierzenia naszego zagubionego telefonu? Oczywiście, że nie. Okazuje się, że możemy namierzyć takie urządzenie, zdalnie je zablokować, a nawet usunąć z niego wszystkie nasze dane.

Niestety, samodzielne odnalezienie skradzionego gadżetu za pomocą IMEI w Polsce jest niemożliwe. Wymaga to specjalnego pozwolenia od organów ścigania. Nigdy nie powierzaj kodu nieznanym osobom, które obiecują pomoc w znalezieniu urządzenia przez internet. W większości przypadków są to oszuści.

Kod IMEI jest więc również niezbędny, aby nie popełnić błędu i nie kupić skradzionego gadżetu lub nie znaleźć zagubionego.

Similar Posts