Jak prawidłowo ładować nowy telefon

Jeśli będziesz przestrzegać tych prostych zasad… nic się nie zmieni. W rzeczywistości nie ma żadnych ograniczeń. Niezależnie od tego, jak długo będziesz trzymać telefon komórkowy podłączony do prądu, wynik nie ulegnie zmianie: gdy tylko bateria zostanie naładowana, kontroler przestanie dostarczać prąd. Może to nastąpić po godzinie lub dwóch, więc powyższe metody są bez znaczenia.

Istnieją dwa rodzaje baterii do telefonów: Ni-MH (niklowo-wodorkowe) i Li-ion (litowo-jonowe). Pierwszy typ pozostał tylko w starszych telefonach komórkowych, wszystkie smartfony są obecnie wyposażone w baterie litowe. Nie potrzebują cyklicznego przygotowania do ładowania/rozładowania, przed którym tak pilnie przestrzegają wszyscy “znawcy”. Aby nowe ogniwo działało prawidłowo wystarczy je rozładować do około 5%, wrócić do domu i podłączyć do prądu aż do pełnego naładowania. I tyle, nie trzeba już nic więcej “pompować”, aby uzyskać nowy telefon.

Jeśli zdarzy Ci się kupić starszy model z akumulatorem Ni-MH, naprawdę powinieneś poświęcić co najmniej pięć cykli ładowania w zakresie od 5 do 100 procent. Nie pozwól, aby telefony komórkowe rozładowały się całkowicie. Pozwól im pozostać na ładowaniu przez pierwsze kilka razy nieco dłużej, około dwóch godzin więcej niż wskazują instrukcje.

Różne rodzaje ładowarek
Istnieją różne rodzaje ładowarek do dzisiejszych smartfonów: oryginalne, przewodowe, bezprzewodowe, przenośne (zwane też power bankami). Oryginalne zasilacze do ładowarki zawsze mają wypisaną specyfikację techniczną. Najlepiej używać zasilaczy tej samej marki co telefon, w przeciwnym razie baterie mogą ładować się powoli, nagrzewać się i szybko ulegać awarii.

Pamiętaj, że przestrzeganie wszystkich zasad prawidłowego ładowania przedłuży żywotność baterii i telefonu:

  1. Nie należy używać telefonu podczas ładowania. Tak intensywne użytkowanie przybliża moment śmierci baterii.
  2. Jeśli zauważysz, że podczas ładowania tylna pokrywa telefonu robi się gorąca (to tam znajduje się bateria), natychmiast zdejmij telefon komórkowy z ładowarki i pozostaw go na dziesięć minut. To powinien być wystarczający czas, aby bateria ostygła.
  3. Najlepiej nie zostawiać telefonu podłączonego do prądu, jeśli osiągnął już pełne rozładowanie, spowoduje to uszkodzenie baterii. Wielu użytkowników smartfonów zostawia je podłączone do prądu na noc, ale robienie tego kategorycznie nie jest zalecane – bateria może spuchnąć.
  4. Co prawda sterownik zatrzyma dopływ prądu do baterii, ale najlepiej nie zostawiać telefonu na ładowaniu. Gdy już będzie w pełni naładowany, odłącz go od prądu. Długie przestoje na 100% przy włączonym zasilaniu mogą być szkodliwe.

Similar Posts