Jak sprawdzić telefon pod kątem podsłuchu

Ten artykuł zainteresuje wszystkich nowoczesnych użytkowników smartfonów, którzy przyłapali się na tym, że myślą, że ich telefon może być podsłuchiwany. Zawiera informacje o pierwszych oznakach podsłuchu, jak go sprawdzić i jak rozwiać podejrzenia.

Kto cię szpieguje?

Każda osoba, która od dłuższego czasu korzysta z telefonu komórkowego, przynajmniej raz w życiu zastanawiała się, czy jej smartfon jest na podsłuchu. W końcu czym są te dokładne przekazy reklamowe od nieznanych firm? A dziwne odgłosy wydawane podczas rozmów?

Bardzo często zdarza się, że takie podejrzenia nie są bezpodstawne. Oczywiście nie oznacza to, że służby wywiadowcze interesują się Twoim życiem. Obecnie istnieje wiele specjalnych programów spyware, które zbierają informacje o Tobie i przekazują je reklamodawcom. I jest to też zjawisko dość nieprzyjemne.

Obalmy mity i porozmawiajmy o rzeczywistości

Ustalenie czy telefon jest na podsłuchu czy nie jest takie proste. Częściej wymaga to specjalistycznego sprzętu i zainteresowania organów ścigania.

Rozpoznanie błędu w telefonie jest dość proste. Można go zauważyć, przyglądając się uważnie swojemu smartfonowi. Przecież wszystkie części podczas montażu są do siebie szczelnie przymocowane, a w rzeczywistości nie ma mikroskopijnych obiektów, które można by podsłuchać. One istnieją tylko w kinie. A w większości przypadków intruzi używają specjalnego oprogramowania.

Aby zrozumieć, czy twój telefon jest stuknięty, musisz najpierw zrozumieć, jak to robią. Niestety, nie sposób dowiedzieć się o swoich podsłuchach telefonicznych bez interwencji organów ścigania. Dlatego lepiej omówić je w bezpośredniej komunikacji, aby zapewnić bezpieczeństwo niektórych ważnych informacji.

Jeśli Twój telefon spełni zasadę pluskwy, która “nasłuchuje” Twojego otoczenia, osoby postronne będą wiedziały, co się wokół Ciebie dzieje. Nie da się też tego wykryć na własną rękę. Co więcej, bez problemu można kupić taki program w Internecie. Będzie Cię szpiegować, nawet gdy Twój telefon jest wyłączony. Gdy przychodzi połączenie z określonego numeru, automatycznie włącza się mikrofon, a informacje przestają być prywatne. Podobnie funkcjonariusze organów ścigania mogą również podsłuchiwać Twój telefon. Wystarczy im IMEI lub numer telefonu komórkowego.

Pierwsze “objawy” podsłuchu

Istnieje kilka znaków, które pozwolą rozpoznać nadzór bez ingerencji poważnych struktur. Rozważ je bardziej szczegółowo.

 1. Bateria szybko się rozładowuje i robi się ciepła
  Oprogramowanie szpiegowskie, które potajemnie przeniknęło do Twojego smartfona, dosłownie zżera Twoją baterię. Jest stale uruchomiony, więc uszczupla zasoby baterii.
  Złośliwe oprogramowanie rozgrzewa baterię smartfona nawet wtedy, gdy jest on wyłączony.
 2. Niewyjaśniona aktywność
  Telefon, który nagle sam włącza podświetlenie, restartuje się lub pobiera coś podpowiada trzeba sprawdzić. To mogą być solidne znaki, że ktoś ma zdalny dostęp do Twojego smartfona.
 3. Długi czas na wyłączenie telefonu
  Jeśli próbujesz wyłączyć swój smartfon na dłuższy czas, istnieje szansa, że jesteś podsłuchiwany. Pod warunkiem, że sprawdziłeś go pod kątem wirusów i wyeliminowałeś aplikacje szkodliwe dla systemu.
 4. Niewyraźna ingerencja w trakcie rozmowy
  Jeśli Twoje głośniki audio wydają piszczący dźwięk, gdy obok nich rozmawiasz przez telefon, to nic nie szkodzi. Natomiast jeśli nie ma połączenia, ale dźwięk się pojawia, to jest to sygnał telefonu, który jest podsłuchiwany. Aby sprawdzić telefon, wystarczy położyć go obok telewizora lub włączonych głośników i słuchać.
 5. Stały hałas w tle
  Echa lub kliknięcia podczas rozmowy telefonicznej wskazują na niską jakość dźwięku. Jednak przy regularnych powtórkach należy zwrócić na to uwagę i sprawdzać telefon pod kątem elementów odsłuchowych.
 6. Ruch internetowy idzie donikąd
  Nowoczesne smartfony pozwalają śledzić ilość marnowanych danych podczas korzystania z Internetu. Jeśli liczby są poza wykresami, mimo że jesteś nieaktywnym użytkownikiem, warto się martwić i dokładnie sprawdzić każdą aplikację.

W Polsce do podsłuchiwania telefonów uprawnieni są jedynie funkcjonariusze organów ścigania. Oczywiście nie będą słuchać ani czytać korespondencji wszystkich użytkowników.
Jeśli jednak jesteś podejrzliwy i, co najważniejsze, znasz powody, dla których Twój telefon może być podsłuchiwany, lepiej się przed tym zabezpieczyć. Można to zrobić kontaktując się ze specjalistą lub zmieniając telefon i kartę SIM.

Similar Posts